A Péter-fillérek gyűjtése a 8. században kezdődött, amikor az újonnan megtért angolszászok önkéntes hosszájárulást küldtek a Szentatyának, ezzel is mutatva az iránta érzett szeretetet és bizalmat. A reformáció korában a gyűjtés egy ideig szünetelt, majd a XIX. században újraéledt a szokás. 1870 és 1929 között ez volt a Vatikán egyetlen bevételi forrása. Magyarországon a kommunista diktatúra miatt hosszabb ideig nem volt gyűjtés, 1993 óta azonban hagyománnyá vált.
2024-ben közel 80 millió forint gyűlt össze a katolikus templomokban.
Július 5-én görögkatolikus egyházunk is csatlakozik a Magyar Katolikus Egyház gyűjtéséhez. A vasárnapi perselypénzzel teljes egészében a Szentatya karitatív tevékenységéhez, nehéz helyzetben lévő emberek és családok, háborúk és természeti katasztrófák által sújtott lakosság támogatásához járulhatunk hozzá.
(Felhívjuk a Hajdúdorogi Főegyházmegye híveinek figyelmét, hogy akik valamilyen oknál fogva a templomi gyűjtésben nem tudnak részt venni, adományaikat a Hajdúdorogi Metropolitai Egyház számlájára is utalhatják. A Közelmény rovatban tüntessék fel: „Péter-fillérek”. Számlaszám: 11100702-19204886-38000007)