Szűz Mária templomba vezetésének ünnepe – amelyet november 21-én ünnepel a katolikus egyház – mély szimbolikával bír, mind a Mária személyére, mind Isten emberiséghez való kapcsolatára nézve. E hagyományos ünnep a Mária szülei, Szent Joachim és Szent Anna által tett fogadalmat idézi, amelyben kislányukat Istennek szentelik, és bemutatják a jeruzsálemi templomban.
Az Istenszülő templomba vezetése és az Isten világba vezetése
A jeruzsálemi templom az ószövetségi időkben Isten lakóhelyeként jelent meg. Itt mutatták be az áldozatokat, itt szólította meg Isten a népét. Mária bemutatása ebben a szent térben az emberi lélek Isten felé fordulásának mély szimbóluma. Mária, aki maga is „élő templommá” válik, hiszen az isteni Ige testet ölt benne (Jn 1,14), előképe annak, ahogyan az emberi élet Isten jelenlétének hordozójává válhat.
A Szentlélek által megfoganó isteni Ige, Jézus Krisztus, először az ő lelkében formálódott, ami az ember és Isten közötti mély lelki egység lehetőségét világítja meg. Ahogy a templom az Ószövetségben Isten jelenlétének látható helye volt, úgy vált Mária Isten legszentebb jelenlétének hordozójává.
Ez az esemény nem csupán Mária személyére vonatkozik, hanem minden hívő ember életére is üzenetet hordoz: ahogyan ő Isten igéjének testet adója lesz, úgy hív minket is a Szentlélek arra, hogy Isten akaratát életre váltsuk a világban. Amikor a keresztény ember befogadja Krisztust a szívébe, maga is „élő templommá” válik, hiszen a Szentlélek lakozik benne (1Kor 3,16). Így életünk minden aspektusa lehetőség arra, hogy Isten jelenléte megnyilvánuljon rajtunk keresztül mások számára.
Mária példája abban is irányt mutat, hogy az „élő templommá” válás nem csupán egy passzív állapot, hanem aktív közreműködés Isten tervében. Az ő „legyen nekem a te igéd szerint” (Lk 1,38) válasza a teljes önátadás és bizalom kifejezése. Ez a készség teszi lehetővé, hogy Isten munkálkodhasson bennünk és általunk, megvalósítva azt a szeretetteljes tervet, amely az egész emberiséget üdvösségre hívja. Mária bemutatása tehát nem pusztán egy hagyományos rítus, hanem egy mélyebb isteni terv kezdete, amelyben az emberi akarat összhangba kerül Isten akaratával.
A templom szerepe a találkozásban
Az ünnep másik fontos üzenete a templom szimbolikus jelentősége. Mária belépése a jeruzsálemi templomba egyúttal az isteni és emberi találkozás színterére történő belépést is jelképezi. Ez emlékeztet Jézus cselekedetére, amikor megtisztítja a templomot, és kijelenti: „Az én házam az imádság háza” (Mt 21,13). Mária élete folyamatos imádságban és Isten jelenlétében telt, ezért példakép az egyház számára, amely maga is az élő kövek temploma (1Pt 2,5). Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük. Mt 18,15
Az ünnep tanítása számunkra
Szűz Mária templomba vezetésének ünnepe tehát arra hív, hogy elgondolkodjunk az emberi élet és Isten kapcsolatán. Mária önátadása Istennek a mi önátadásunk modellje lehet. Ahogyan ő Isten akaratának hordozójává vált, úgy vagyunk mi is meghívva arra, hogy életünk az isteni terv részévé váljon. Az emberi közösség szeretetben megélt egysége, Isten jelenlétének szent közvetítője.
Ez az ünnep arra is emlékeztet, hogy Isten mindig közelségre törekszik, és minden emberi életet magához szeretne vonzani. Az ünnep üzenete, hogy mi is lépjünk be a „templomba”, a találkozás helyére, hogy Isten bemutatkozhasson nekünk, mi válaszolhassunk rá és életünk a megtestesülés hordozója lehessen.